www.dobrepisne.czDobře utajené písně

Novinky
2018-01-28
U mě dobrý - i po volbě prezidenta

2016-07-01
První reklamní písnička


Notový zápis z archivu


V srpnu 1992 jsem měl tu čest pobývat 10 dnů pod jednou střechou se skutečným hudebním skladatelem - Karlem Janovickým (vlastním jménem Bohuš František Šimsa). A navíc jsem měl tu čest mu tykat a oslovovat jej jeho dávnou skautskou přezdívkou Joviš.

Silným zážitkem, nejen pro mne, byla jeho zasvěcené komentovíní vážné hudby, kterou nám každý večer pouštěl. Nikdy před tím jsem nebyl tak příjemně proveden celou Figarovou svatbou. O pár let později jsem se právě pod tímto pozitivním dojmem nebál jít zcela dobrovolně na Carmen :-)

Z Československa odešel Joviš po únoru 1948. Studoval klavír a hudební teorii v Plzni, v Anglii pokračoval ve studiích a získal titul na Royal College of Music. Od roku 1962 působil v rádiu BBC, v období 1980–1990 řídil jeho československé oddělení. Pod nickem Jack Allen, uváděl v 70. letech každou neděli padesátiminutový hudební blok pro mládež, kde uváděl novinky jazzové a rockové hudby, případně hrál na přání a pořádal soutěže o ceny (gramofonové desky). (-wikipedie-)

Ukázky z jeho skladeb si můžeš poslechnout na anglickém webu >>>

Měl jsem tehdy dodat notový zápis své písničky Bráchovi k uveřejnění v chystaném  zpěvníku. Nastal problém - neumím noty ani číst ani psát :-( Pomohl Joviš. Vytáhl svůj kroužkový blok s notovým papírem, nechal si písničku ještě jednou zahrát a začal kreslit do těch notových kolejnic malinkaté elipsy. Pobrukoval si při tom melodickou linku a postupoval na můj vkus velmi rychle. Myslím si, že mu to trvalo asi čtvrt hodinky. Po celou tu dobu jsem vedle něj seděl jako omámený budižkničemu. 

foto

Připadalo mi úžasné, že člověk Jovišova formátu ztrácí čas aby zapsal do not písničku, která je pro hudební stránce slušně řečeno nic moc. I po letech je pro mne ten okamžik ztělesněním pokory, přátelství po skautské linii, moudrosti a velkorysosti.

Mimo jiné mne tehdy napadlo, že bych se měl naučit noty. A taky jsem se o to později párkrát pokoušel, ale komu není dáno ... :-( 

Tenhle "papírek notovej" si uschovávám jako svůj malý poklad - esenci toho silného okamžiku.
Copyright © www.dobrepisne.cz Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba webových stránek