www.dobrepisne.czDobře utajené písně

Novinky
2018-01-28
U mě dobrý - i po volbě prezidenta

2016-07-01
První reklamní písnička

Nadarmo se namáhají stavitelé

Nestaví-li dům Hospodin, nadarmo se namáhají stavitelé.
(žalm 127, verš 1)

Slavnostní zahájení stavby DBCB (Dětského bezbariérového centra Březiny) bylo moc hezké. Padlo tam mnoho hezkých slov, přijelo se podívat hodně vážených hostů. Přesto všechno mi z celé té slávy nejvíce utkvěl v paměti výše uvedený citát. Četl jej před požehnáním náš pan farář.
Už když jej přečetl, začaly mi zničeho nic vlhnout koutky očí. Přemýšlel jsem o něm i večer, když celá sláva odezněla, když jsem druhý den četl výstřižky z novin a i když jsem se díval na záznam, který odvysílala televize. Všude mi chyběl právě tenhle citát, aby ty zprávy byly úplné.
Chápu že s tímto citátem by to pro média byla ještě více nezajímavá zpráva. A nemohu se na ně zlobit - jsou taková, protože taková zpráva nezajímá většinu jejich posluchačů, diváků a čtenářů.
Chci říct jak jsem rád, že na naše dílo nejsme sami. V tuto chvíli těžko mohu vzpomenout každého, kdo, jak a kolik se o dílo přičinil (od propagace a medializace DBCB, pilování projektů, plánů, rad, konzultací, inspirací, přímluv, ...). Někteří tomu dali minuty, jiní hodiny, u několika z nich bych určitě napočítal dny, možná i měsíce, ... Patří jim velký dík.
Někteří ještě neměli čas, chuť nebo možnost pomoci - a já vím, že když nepomohli doposud, určitě pomohou za nějaký čas. Těm chci říct, že jim věřím.
Jak už to bývá, určitě existuje i někdo, kdo našemu dílu nepřeje. S takovými lidmi se velmi obtížně diskutuje, zpravidla škodí skrytě. Ty chci poprosit o shovívavost v maření našeho díla.
Když jsme před časem dali další část projektu (na vybavení DBCB a jeho provoz) zpracovat profesionálům - zpracování žádosti a podkladů mělo stát mnoho desítek tisíc korun - nebyli jsme úspěšní. Ve chvíli kdy jsme se do toho pustili sami (a tady už to bylo v drtivé většině zásluhou Míši), zdá se, že jsme uspěli. A jiný - velmi podobně zaměřený projekt jako ten náš, který byl zpracováván placenými profesionály, skončil v tomtotéž kole nezdarem.
Vzpomínám tuto drobnou epizodu (z desítek dalších kolem DBCB), proto abych vypíchl pocit, který mnozí z nás zasvěcených do díla prožívali, prožívají a bohužel asi ještě prožívat budou. Naše šance byly a občas budou stejné jako měl David, když se postavil Goliášovi. A právě v takových situacích mi podvědomě rezonoval v mysli verš ze žalmu 127.
Jsem zkrátka šťasný, že tenhle dům nestavíme sami a že se marně nenamáháme. Asi by mi bylo líto těch (dneska už) tisíců hodin grátis strávených na tomto díle. Takto věřím, že i když jsou a budou další dílčí nezdary, podaří se nám tento “dům” dostavět. A to i přesto, že už i my budeme mnoho z těchto věcí řešit na (bohužel) profesionální rovině.

(ŠESTÁK č.66, prosinec 2005)
Dílo se podařilo - viz www.breziny.cz

Jméno:
Mail:
Předmět:
Text:
Kód:


Copyright © www.dobrepisne.cz Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba webových stránek