www.dobrepisne.czDobře utajené písně

Novinky
2020-06-03
Videoklip k písničce BRÁCHOVI

2019-06-09
Balada pro maminku

Nové božstvo - zábava

Přiznám se hned na začátku, že nejsem žádný sportovní typ, nemiluju příliš pop-music a knihy J.R.Tolkiena mne příliš neoslovily. Proč to ale píšu?
Ač nejsem fanda žádného profesionálně provozovaného sportu, nemohl jsem nepostřehnout, že se konaly jakési Olympijské hry. Tedy abych byl hodně upřimný, postřehl jsem to především díky poměrně trefné poznámce jedné paní, která na adresu Her poznamenala „To zas bude při finále před barákem nablito...“.
Uvědomil jsem si jak se společnost ve které žiju nechává více a více svazovat kultem ZÁBAVY. Národ je najednou strašně jednotný, fandí našim reprezentantům do ochraptění a vydrží bdít do časných ranních hodin, aby nepropásl klíčové sportovní klání. A sportovci baví. Jako správná součást mašinérie zvané „zábavní průmysl“ potí krev, aby se miliony závisláků u TV dobře pobavili a druhý den měli velké téma o kterém mohou debatovat ve škole, v hospodě či v zaměstnání.
A firgurky zábavního průmyslu ví, že jestliže uspějí, získají právo na pár dalších let postoupit v pomyslné příčce bavičů o pořádný stupínek víc (o heslu „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“ si pochopitelně myslí své)….
O tom, že sport, který nám předhazují média je především byznys, snad nemá smysl se přít (viděli jste snad někdy přímý přenos třeba z turistického pochodu nebo lezení pořádné hory?). Už ve starém Římě platilo heslo „Chléb a hry“. Zábava jako opiát, kterým se oblbují davy. Arény a dav který kvílí „chceme vidět krev“.
Kam tím směřuji? K zamyšlení nad tím, že nejen v téhle zemi, si nejvíce vážíme těch, kteří jsou na onom pomyslném žebříčku zábavy nejvýše. Podíváme – li se na různé žebříčky nejpopulárnějších osobností, zjistíme, že je tomu skutečně tak.
Nevím jaký peníz pobírá třeba špičkový hokejista a kolik špičkový lékař. Troufám si ale tipnout, že ten hokejista (nebo třeba tenista, fotbalista,… ale taky zpěvák, televizní bavič,... ) na tom bude (mírně řečeno) poněkud lépe. Chtěl bych tímto tvrzením podepřít teorii o hodnotovém žebříčku ZÁBAVY (a z tržně-ekonomického hlediska je vše v nejlepším pořádku). Mám prostě jen pocit, že jsme zábavu povýšili ve svém hodnotovém žebříčku až příliš vysoko. Tak vysoko, že budeme muset zase něco ztratit, abychom si dokázali vážit toho co je skutečně cennější.
Proč o tom píšu? Ať chceme nebo nechceme, okolí vyznávající kult zábavy nás formuje. Ve studentském věku tak do konale, že si tuto formaci odnášíme do pracovního života a v něm se pak promítá. Praktický příklad - zábavu pro zpitomělé davy je potřeba náležitě podpořit (popularita, volby,…) proto jako životem protřelí komunální politici dáme na hokejový dorost stonásobně více než na dorost, který je mimo hlavní kurs zábavy. A na charitu? Raději nic. A nebo až se někdo pořádně ozve tak něco odsypeme. Charita přece nemá se zábavou nic společného. Že fantazíruju? Ale ne - jenom se podívejte pořádně kolem sebe.
Abychom nechodili příliš daleko do drsné reality života - podívejme se na naše středisko, na činnost těch, kteří mají heslo SLUŽBA „ve svém erbu“. Mluvím o roverech, nebo spíše těch, kteří se tak občas oslovují. A taky o sobě. Jak vysoko je v našem „hodnotovém“ žebříčku ZÁBAVA? Určitě nelze zevšeobecňovat. Vzpomeneme-li na naši velkou akci minulého roku X.SNĚM, troufám si říct, že se RS dokázali představit v dobrém světle. Jenomže není každý rok X.SNĚM a život jde dál. Myslím, že skutečnými rovery se mohou nazývat právě ti, kteří ve svém rejstříku akcí, které poctí svou návštěvou, mají ne jenom zábavu, ale i onu SLUŽBU. A i takovéto akce se na našem středisku konají. Není na nich sice taková účast jako na akcích zábavných, ale svůj okruh roverů si našly (charitativní akce, brigády, vzdělávací akce,….). A pevně věřím, že budou nacházet stále větší okruh těch lidiček, kteří si chtějí říkat RS.
Tak třeba jsme kultu ZÁBAVY tak úplně beznadějně ještě nepropadli. Alespoň doufám.

(STOUPA HLÁSÍ č.83, duben 2002)

Jméno:
Mail:
Předmět:
Text:
Kód:


Copyright © www.dobrepisne.cz Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba webových stránek