www.dobrepisne.czDobře utajené písně

Novinky
2020-06-03
Videoklip k písničce BRÁCHOVI

2019-06-09
Balada pro maminku

Poctivost se finančně vyplácí

Stalo se to při letošním ročníku největčí polní hry v ČR - HELPU. Kdosi ze skupinky, která dorazila na Valašsko z druhé půlky republiky, našel někde na území Jablůnky peněženku. Nevím zda se do ní podíval či ne, ale předal peněženku někomu z vojska (skupinky hráčů) a ten ji zase dal na jedno z našich velvyslanectví (kontaktné bod při této hře). Odtud se peněženka dostala k vůdci oddílu Radkovi. Ten pochopitelně peněženku otevřel aby zjistil komu patří a jaké bylo jeho překvapení, když v ní našel 15.000,-Kč. To je víc než měsíční plat! Jediná věc podle které šlo majitele peněženky identifikovat byla kartička zdravotní pojišťovny, která obsahoval jméno a rodné číslo.
Adresa tam bohužel nebyla. Co teď? Pokušení si peněženku ponechat nebylo malé. Ale snad proto, že existují jakési skautské (a především úplně obyčejně lidské) hodnoty jako je třeba poctivost, čisté svědomí, soucit, začalo pátrání komuže to nalezená peněženka s velkým obnosem peněz patří.
Na Policii nám podle rodného čísla a jména nebyli ochotni říct adresu majitele, ale argument „dej to sem a já už mu to doručím“ nás přesvědčil, že bude přece jenom lepší zkusit majitele vypátrat raději samostatně, aby se peněženka „náhodou“ neztratila v policejní mašinérii. Asi nikdo nás nepřesvědčí, že v danou chvíli bylo rozhodnutí špatné.
Pátrání tedy pokračovalo dál. Není lehké zjistit podle jména a rodného čísla adresu dotyčné osoby. Tedy přesněji řečeno, není to lehké pro normálního člověka, protože platí zákon o utajování osobních dat a správně by nám ani Policie ani zdravotní pojišťovna ani jiná instituce, která pracuje s osobními daty neměla říct v našem případě bydliště majitele oné peněženky.
Ale každý systém má své slabiny a když jde o dobrou věc, jsou někteří lidé ochotni trochu zariskovat a pomoci. Stalo se tak i v našem případě (pochopitelně se nebudeme chlubit kdo jak nám k adrese pomohl). Každopádně jsme druhý den měli adresu k dispozici. Majitel peněženky bydlí v Ratiboři. Tomu pak mohl Radek coby vůdce oddílu peněženku vrátit.
Konečná bilance tohoto činu? Radost, čisté svědomí i úžasný pocit ze smyslu pro poctivost – vždyť peněženka s 15.000,-Kč putovala minimálně přes 4 skauty a nikdo z nich si z nadité peněženky přes obrovské pokušení nevzal ani haléř. A taky to, že skauti dostali od šťastného majitele peněženky sponzorský dar 3.000,- Kč (!).

(ŠESTÁK č.40, říjen 2003) 

Jméno:
Mail:
Předmět:
Text:
Kód:


Copyright © www.dobrepisne.cz Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba webových stránek