www.dobrepisne.czDobře utajené písně

Novinky
2020-06-03
Videoklip k písničce BRÁCHOVI

2019-06-09
Balada pro maminku

Dobrovolníci

 

Jsem si vědom, že žiju v divné době, kde se věci, hodnoty i pojmy mění rychleji než stačím vnímat. To samo o sobě není nic špatného - ani výtka vůči „době“, je to spíše jen indicie mého zpomaleného vnímání.

Já byl vychováván v tom, že dobré skutky se dělají zásadně zadarmo – bez nároku na jakoukoliv odměnu. "Když si za to vezmeš jediný desetník, už jsi to neudělal zadarmo" slýchával jsem. A hlavně jsem se s tím upozorněním časem plně ztotožnil. Líbí se mi na tom ta jednoduchost, černobílost a jasná hranice. A navíc to i chápu :-)

Před nedávnou dobou jsem byl ale úplně vedle z pojmu „dobrovolníci“. Známá mi v nějaké debatě řekla něco ve smyslu "Ale dneska už to dobrovolníci dávno nedělají úplně zadarmo" a přidala k tomu úsměv, který měl naznačit, že jsem něco mezi černým a hnědým uhlím. Zprvu jsem si myslel, že si ze mne dělá legraci a přešel jsem to. Ale pak jsem si toho začal víc všímat - „Evropská dobrovolnická služba“, "Zákon č.198/2002 o dobrovolnické službě....", atd. Fakt - měla pravdu. A já jsem jen nepatrně mladší než černé uhlí.

Bohužel mne v tom utvrzuje i můj pocit, že to kdysi bylo jednodušší. V době, kdy se dobré skutky dělaly úplně normálně zadarmo. Nebylo zapotřebí „Žádosti o udělení akreditace vysílající organizaci v oblasti dobrovolnické služby“, ... Ano i takovou dobu (ač se cítím stále mlád) pamatuji.

Při ověřování své trapné zaostalosti jsem zjistil, že zákon dokonce definuje: „Dobrovolnická služba je podle své povahy krátkodobá nebo, je-li vykonávána po dobu delší než 3 měsíce, dlouhodobá.“ A jsem z toho zase úplně vedle - a hlavně zmatený. Když někdo pracuje dobrovolně s dětmi 4 měsíce, vykonává dlouhodobou činnost, stejně jako já, který s dětmi pracuje více jak 25 let. Tedy - vykonávám stejnou dlouhodobou činnost. Jsem rád, že mi zákonem osvětlili pojem "dlouhodobý".
Takže už tedy mohu své ženě s klidem tvrdit (a hlavně to vyargumentovat - opírajíce se o zákon :-) ), že jsme "dlouhodobě" ženatí. A to jsme se brali teprve před 16 lety.

Dneska už se usmívám tomu, že svoji základní vojenskou službu socialistické vlasti (= byl jsem na "vojně") jsem vykonával nedobrovolně, ale za to 7x "dlouhodoběji" (= 24 měsíců).

Abych se uživil - pracuji. Nedá se říct, že je to tak úplně a zcela dobrovolně, ale tato „nedobrovolnost“ je kompenzována tím, že za svoji práci dostávám zaplaceno. Paradoxem doby pro mne je, že dobrovolníci dneska pracují dobrovolně - a dostávají za to peníze. Mají to dokonce i v zákoně: „... kapesném ke krytí běžných výdajů na místě působení …“ Já své mzdě říkám výplata - oni "kapesné" :-)

Jsem staromil (jen nepatrně mladší než černé uhlí) – pořád se snažím dělat dobré skutky zdarma (ne že bych nedbal zákonů, ale některé z nich jsou mi fakt úplně ukradené). I když jiní za dobré skutky dostávají v rámci dobrovolnické služby zaplaceno třeba „kapesným ke krytí běžných výdajů“, mně opravdu stačí to, že jsem "jen" stále hrdý na to, že mohu dělat dobré skutky zdarma. Jsem vděčný "tomu tam nahoře" za to, že mám pořád dostatek sil, abych pomáhal.

A poslední dobou mne taky dost uráží, když mi někdo řekne, že jsem "dobrovolník".

Jméno:
Mail:
Předmět:
Text:
Kód:


Copyright © www.dobrepisne.cz Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba webových stránek