www.dobrepisne.czDobře utajené písně

Novinky
2018-01-28
U mě dobrý - i po volbě prezidenta

2016-07-01
První reklamní písnička

Syndrom skrytého telefonního čísla

Jedu v autě a najednou mi zazvoní mobil. Protože právě nemám funkční bondovku, jsem odhodlaný hovor nepřijmout. Říkám si, že jak za cca 5 km zastavím, zavolám na zmeškaný hovor zpět.

Pro jistotu se mrknu na displej , abych zjistil, kdo bude muset pár minut počkat. A jéje! Volá kdosi ze skrytého čísla. Rychle mi bleskne hlavou, že na skryté číslo nelze zpátky zavolat. Právě jedu v samých zatáčkách, kde je plná čára a nelze tu zastavit. Ještě minimálně kilometr nebude kde zastavit. A tak váhám – mám ten hovor za jízdy zvednout a vědomě porušit dopravní předpisy nebo nezvednout a čekat, že mi dotyčný zavolá znovu? Samozřejmě, že pak bude volat v tu nejméně vhodnou chvíli. Kdybych jenom věděl, kdo mi volá, za minutku mu brnknu zpět a vše je vyřízeno. Jsem typem člověka, který se snaží nic neodkládat a maximum věcí řeší on-line. Osvědčilo se mi to, protože pak nehrozí, že na to musím myslet a můžu na to zapomenout.

A tak porušuji předchozí rozhodnutí, že hovor nevezmu a porušuji i předpisy - beru mobil do ruky za jízdy. Policie. Volá mi policista a potřebuje cosi vysvětlit. Hovor trvá krátce, ale i tak těch cca 40 sekund trnu v obavě abych nebyl zastaven jeho kolegy z dopravky a nedostal oprávněný flastr. I když jsem paradoxně porušil zákon právě kvůli policii, která má problém volat z normálního čísla :-)

Mám relativně hodně telefonních hovorů. Hovory poctivě beru. Samozřejmě se jako první představím. Jsem tak už naučený. Za své jméno a příjmení se nestydím. Když někdy, velmi vzácně, některý hovor zmeškám, volám obratem zpět. I na čísla, které neznám – nezřídka to je nějaká vlezlá telemarketingová firma, ale to asi patří k věci :-(

Jak jsem na příhodě názorně demonstroval, zpravidla beru i hovory ze skrytých čísel. Při prvních skrytých hovorech jsem si myslel, že mi onen utajený volající možná bude chtít sdělit nějakou potěšitelnou zprávu, něco radostného. Je to možná málo pravděpodobné, ale co kdyby přece? Ne. Za ty roky se mi to nestalo ani v jediném případě! Žádný volající se skrytým číslem po mně nikdy nic dobrého doposud nechtěl.

A tak jsem si sám pro sebe vyhodnotil, že používání utajeného telefonního čísla nepatří ke slušnému vychování. Mám pocit, že se cosi jako „slušné vychování“ vytrácí i v telefonování. Začíná to obyčejným nepředstavením se a končí používáním skrytého čísla. Někdy mám pocit jako by se všichni ti utajení volající báli vlastního svědomí.

Otevírám dveře někomu, kdo mi zakryje kukátko? Přišlo by mi slušné, když půjdu na návštěvu, to udělat? I bez Listiny základních práv a svobod mám rád férový a rovnoprávný vztah. Volající zná mé mobilní číslo a já znám jeho číslo. Takhle si rovnoprávnost představuju i v obyčejném telefonování. Pokud někdo utajuje své číslo, tak mě tím jednak uráží, ale hlavně mi dává najevo svoji „nadřazenost“. A taky mi v momentě, kdy uvidím na displeji svého mobilu „skryté číslo“, naskočí asociace s dobami minulými. Skryté číslo = anonym. A závan udavačských dob za nácků i komančů je okamžitě tu.

Skryté číslo! Finanční úřad, policie nebo nějaký zločinec! Všechny je mám ve stejné oblibě, snad pro tu jejich dlouholetou latentní vzájemnou kooperaci, kterou jsem byl nucen vzít na vědomí. To ale neznamená, že ji schvaluji nebo dokonce podporuji. Protože jsem člověkem jednoduchých pravd ve kterých jsem byl vychováván, nedokážu ji podpořit.

Ve svém primitivním dětsky černobílém světě mám zafixováno, že slušný člověk ze skrytého čísla nevolá. Třeba Mirek Dušín (ale určitě ani Rychlonožka) by z takového čísla nevolal. Nechci se tím dotknout nikoho ze státní správy, ale mimo jejich zaměstnanců používají utajené číslo už jen gauneři a jiní zločiinci. Jsem, bohužel, natolik jednoduchý, že mám problém rozpoznat kdo z nich volá – když nechtějí, aby se jejch číslo zobrazilo.

A tak se občas, třeba za jízdy autem pomodlím - „Pane, prosím, dej ať nikdy nesklouznu k tomu, abych musel někdy pracovat pro toho, kdo používá skryté telefonní číslo nebo abych jej donce musel někdy privátně sám použít ...“.


Copyright © www.dobrepisne.cz Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba webových stránek